LPG’li Araçların Dezavantajları Nelerdir? | Araçlar Forum | Türkiye'nin En Kaliteli Otomobil Forumu!
Neler yeni

Otomobil ve Araçlar'a dair ne varsa...

Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli Otomobil ve Araç Platformu, "Araclar.com.tr"ye Hoşgeldiniz.

Türkiye'nin En Büyük Araç ve Otomobil Forumu!

"araclar.com.tr" Sizlere otomobil ağırlıklı olmak üzere araçlar hakkında her tür bilgiye rahatça ulaşma ve sorunuza
cevap bulma olanağı tanıyan, Katılım ve kullanımı tamamen ücretsiz olup gönüllü üyelerden oluşarak kurulmuş olan bir platformdur!

LPG’li Araçların Dezavantajları Nelerdir?

Pi

Yönetici
Moderatör
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
8,900
Çözümler
1
Aldığı beğeni
1
Puanları
0
Yaş
35
Konum
Alaska
Aracım
Mercedes-benz
Cinsiyet
Erkek
Farklı avantajları olan LPG’li araçların dezavantajları da bulunuyor. LPG kullanıcılarının en fazla şikayet ettiği konuların arasında aracın çekiş gücü kaybı yaşaması yer alıyor. Performans düşüklüğüne yol açabilen LPG, aynı zamanda kuru yakıt olduğu için ilk birkaç dakika benzin ile çalışma ihtiyacı hissediyor. Kış aylarında birkaç kilometre benzin harcadıktan sonra gaz ile çalışan LPG maliyetinizi biraz artırabiliyor. Bu sebeple, aracınızda benzin olmadığı zaman aracınızı da kullanamıyorsunuz.

Mevcut olarak kullandığınız benzinli ya da dizel aracınızı istediğiniz zaman LPG’li bir araca da çevirebilirsiniz. Ancak bunun için aracınızın bagaj kısmının bir bölümünden de vazgeçmeniz gerekiyor. LPG, araçların bagaj ya da bagaj altı kısımlarına takıldığı için büyük bir yer kaplayabilir. Ayrıca bu bölgede yer alan aksesuarların da başka bir bölgeye taşınması gerekebiliyor.

Benzin ve dizele göre hava ile daha kolay karışabilen gaz fazındaki LPG, daha zararlı bir hale gelebiliyor. LPG tanklarındaki patlamalar meydana geldiği zaman son derece ciddi kayıplar meydana gelebiliyor. LPG’li araçlarda oluşan yangınlarda benzin ve dizelin sebep olduğu yangınlara göre mal ve can kaybının daha yüksek olduğu da söyleniyor. Diğer alternatiflere göre biraz daha tehlikeli olan LPG seçeneği tercih edildiği zaman yakıtın büyük bir dikkatle kullanılması öneriliyor. Benzin ve dizelden LPG’ye dönüştürülecek araçların yetkili servisler ve profesyonel ruhsatlı kişiler tarafından gözden geçirilmesi de gerekiyor.

6 ay veya 10 bin kilometredeki bir aracın mutlaka bakımlarının yapılması tavsiye ediliyor. Böylelikle LPG’li araçlara geçiş esnasında ve aracın kullanımı esnasında ortaya çıkabilecek tehlikelerin önüne geçilebiliyor.
 

Katılım kolay ve ücretsizdir, sende bize katılmak ister misin?

Foruma üye olarak araç ve otomobil hakkında merak ettiğin ne varsa sorabilirsin.

Üye ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Üye ol
Login

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Login

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar