Süpersonik Yunan | Araçlar Forum | Türkiye'nin En Kaliteli Otomobil Forumu!
Neler yeni

Otomobil ve Araçlar'a dair ne varsa...

Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli Otomobil ve Araç Platformu, "Araclar.com.tr"ye Hoşgeldiniz.

Türkiye'nin En Büyük Araç ve Otomobil Forumu!

"araclar.com.tr" Sizlere otomobil ağırlıklı olmak üzere araçlar hakkında her tür bilgiye rahatça ulaşma ve sorunuza
cevap bulma olanağı tanıyan, Katılım ve kullanımı tamamen ücretsiz olup gönüllü üyelerden oluşarak kurulmuş olan bir platformdur!

Süpersonik Yunan

Pi

Yönetici
Moderatör
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
8,900
Çözümler
1
Aldığı beğeni
1
Puanları
0
Yaş
35
Konum
Alaska
Aracım
Mercedes-benz
Cinsiyet
Erkek
Öyle ya, Yunanlıların Fransa’dan aldığı Rafale uçaklarına Mach 4’ten hızlı uçan Meteor füzesi takılacak. Aktif radar güdümlü bu görüş ötesi ateşle ve unut havadan havaya füzenin (BVRAAM) 100 km’yi aşan bir menzili var. Füzeden kaçış olmayan menzil ise 60 km. Yunan pilotları, eğer Snecma M88-4E motoru takılıysa, 4 füze ve bir adet kullan–at yakıt tankıyla Mach 1,4 hızında 20 dakika süper seyir kabiliyetine sahip olacak Rafale uçakları ile Türk hava sahasına hızla yaklaşabilirler. F-16’larımızı uzaktan düşürecek Meteor füzeleri atıp geri dönebilirler.

Buna karşın Türk F-16’ları sadece Blok 40M ve 50M (yaklaşık Blok 50+ eşdeğeri) seviyesindedir. Yunanistan’ın 84 F-16’sının ise 2027’de F-16V Block 70/72 (F-16 Viper) seviyesine çıkacağını yani 4++ nesil savaş uçağı olacağını, üstelik en azından elektronik düzeyde 5. nesil özelliği kazanacağını düşünürsek durum ciddi. Ne de olsa bu 84 F-16V Blok 70/72 Yunan F-35’leriyle uyumlu uçabilecek ki Yunanistan 18-24 F-35 satın almayı planlıyor. Tabii çaresiz değiliz.

Ordumuzun Baykar tasarımı Muharip İnsansız Uçak Sistemi MİUS’un yanı sıra 250 adet 5. Nesil Milli Muharip Uçak TF-X üretmek ve 64 adet dikey atım sistemine sahip 7 adet hava savunma destroyeri inşa etmek gibi önlemleri var. Bunlar F-35, F-16V ve Rafaleları hem sayı üstünlüğü hem de teknolojiyle dengeleyecektir. Oysa bu projelerin bitmesi ve kullanıma girmesi 2040’ı bulacaktır. Hipersonik füzeler ise Türk ordusuna güç çarpanı ile caydırıcılık kabiliyeti kazandıracaktır; çünkü bunları elimizdeki F-16’lardan atabiliriz. En yavaş hipersonik füzeler ve en hızlı süpersonik füzeleri, 5. Nesil savaş uçağı sayısını artırana kadar envantere sokup gibi kısmi denge sağlayabiliriz.
 

Katılım kolay ve ücretsizdir, sende bize katılmak ister misin?

Foruma üye olarak araç ve otomobil hakkında merak ettiğin ne varsa sorabilirsin.

Üye ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Üye ol
Login

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Login

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar