Yol Bilgisayarı Nedir? | Araçlar Forum | Türkiye'nin En Kaliteli Otomobil Forumu!
Neler yeni

Otomobil ve Araçlar'a dair ne varsa...

Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli Otomobil ve Araç Platformu, "Araclar.com.tr"ye Hoşgeldiniz.

Türkiye'nin En Büyük Araç ve Otomobil Forumu!

"araclar.com.tr" Sizlere otomobil ağırlıklı olmak üzere araçlar hakkında her tür bilgiye rahatça ulaşma ve sorunuza
cevap bulma olanağı tanıyan, Katılım ve kullanımı tamamen ücretsiz olup gönüllü üyelerden oluşarak kurulmuş olan bir platformdur!

Yol Bilgisayarı Nedir?

Pi

Yönetici
Moderatör
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
8,900
Çözümler
1
Aldığı beğeni
1
Puanları
0
Yaş
35
Konum
Alaska
Aracım
Mercedes-benz
Cinsiyet
Erkek
Yol bilgisayarı nedir sorusuna kısaca şöyle cevap verebiliriz ; Yol bilgisayarı sürücüye araçla ilgili tüm gerekli olan detaylı bilgileri, değerlendirerek sunar. Elektronik parçalar geliştikçe, araç bilgisayarı sayesinde sürücüye aktarılan bilgiler, dış sıcaklık, km/h veya motor devri haricinde bir çok bilgi aktarılabiliyor. Bilgilerin aktarıldığı yer ise, genelde sürücün görüş yönünde bir ekrandır.

Gelişmiş Yol Bilgisayarı Kullanımı​

Eskiden sürücüler seyir halindeyken dikkatlerini çekmek için veya destek olabilmek adına, sinyaller ve uyarı ışıkları kullanılırdı. Günümüzde ise bu görevi yol bilgisayarları üstlenmiş durumda. Örneğin bazı yol bilgisayarları, frenlerin aşınma derecelerini ve aynı zamanda kaç adet emniyet kemerinin bağlı olup olmadığını göstermektedir. Modern otomobil modellerinde bulunan, sürücü bilgi aktarım sistemleri “kısaca FIS” olarak tanımlandırılan, sürücüye, ortalama hız, benzin tüketimi ve sürüş süresi gibi bilgileri aktarmaktadır. Buna ilave olarak, bir çok özellik yol bilgisayarlarına entegre edilmektedir, örneğin; kalorifer, klima, radyo, navigasyon cihazı gibi.

Söz konusu bilgilerin aktarımı için, mevcut bilgilerin aktarımı için mevcut olan sensörlerin devreye girmesi veya özellikli sensörlerin araca entegre edilmesi gerekmektedir. Farklı amaçlarla kullanılan ve aracın takometre ve üfleçler bölümünde bulunan sensörler mevcuttur. Frenlerin kullanımı hakkında, sürücüye bilgi gönderen sensörler, araca veya yol bilgisayarına ayrıca entegre edilmiş olabilir. Yol Bilgisayarı, mevcut bilgilerin değerlerini ve hazırlığını üstlenir. Söz konusu bilgiler, konsepte göre ve üreticinin bu anlamda gerçekleştirmiş uyum ile entegre edilmiş olabilmektedir ve sürücünün görüş yönünde bulunmaktadır. Bu durumda, çok yönlü kombinasyon gereçleri veya orta konsola yerleştirilmiş olan göstergeler devreye girer. Alet tablosunda bulunan ekran veya ön cama yansıyan projeksiyon sayesinde yol bilgisayarındaki bilgilere ulaşılabilir
 

Katılım kolay ve ücretsizdir, sende bize katılmak ister misin?

Foruma üye olarak araç ve otomobil hakkında merak ettiğin ne varsa sorabilirsin.

Üye ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Üye ol
Login

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Login

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar